Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcżcego w Lesznie
64-100 Leszno, ul. Kurpińskiego 1 - tel.(65)529 94 25

Polecamy

Nowości - grudzień 2014


Nowości listopad - grudzień 2014


okładka książki
Umberto Eco. Imię róży


Noir Sur Blanc 2011

Umberto Eco przeczytał swoje wydane trzydzieści lat temu Imię róży i jak większość autorów postanowił je poprawić. Nie zmienił oczywiście stylu ani fabuły, ale zapragnął nadać tokowi narracji nieco więcej lekkości. W posłowiu napisał również:
"Natrafiłem też na parę błędów, które się wkradły, gdyż przekładałem średniowieczne źródła w zbyt wielkim pośpiechu; odkryłem na przykład, że w ówczesnym zielniku pojawia się nazwa cicerbita (oznaczająca pewien rodzaj cykorii), ale ja odczytałem ją jako cucurbita i w ten sposób zmieniłem ją w dynię - a dyni w średniowieczu nie znano, pojawiła się u nas dopiero po odkryciu obu Ameryk."

Znalezienie owych zmian wprowadzonych przez autora i poprawionych przez niego błędów to fascynująca przygoda dla miłośników twórczości Umberta Eco! - Mrelin.pl
okładka książki
Małgorzata Szejnert. Dom żółwia. Zanzibar


Wydawnictwo Czarne 2010

Opowieść o tym, jakie konsekwencje niesie ludobójstwo nie tylko dla sprawców i ofiar, ale przede wszystkim dla nas - świadków. Tochman wikła czytelników w cierpienie swoich bohaterów, a każdy z nich jest ze swą historią konkretny, pojedynczy, wyjątkowy. Stawia nam pytanie: dlaczego mamy płakać za ludźmi zamordowanymi w dalekiej Afryce 15 lat temu?...Historię opowiadają domy, pałace i kazamaty. A o budowlach i ich mieszkańcach opowiada Małgorzata Szejnert. Pod jej piórem i dzięki jej wyborowi fotografii Zanzibar kusi nie tylko widokami - to miejsce, gdzie splata się historia Afryki, Orientu i Europy. Autorka pisze o chlubnej i niechlubnej roli białego człowieka w przeszłości i zwraca uwagę na nową kolonizację wyspy - tym razem dokonują jej potentaci hotelarstwa i turystyki w porozumieniu z legalnym rządem Zanzibaru. - Mrelin.pl
okładka książki
Wojciech Tochman. Dzisiaj narysujemy śmierć


Wydawnictwo Czarne 2010

Opowieść o wyspie - kluczu do Afryki. Z tej maleńkiej wysepki wyruszali na kontynent wielcy odkrywcy: David Livingstone, Henry Morton Stanley, Richard Burton. Tu były największe na świecie targi niewolników, plantacje goździków, aukcje kości słoniowej. W połowie lat 60. ubiegłego wieku Zanzibarem wstrząsnęła rewolucja antyarabska. Nastały rządy prokomunistycznej partii rewolucyjnej. Dziś wyspa powoli próbuje budować normalne życie.
- Mrelin.pl
okładka książki
Swietłana Aleksijewicz. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety


Wydawnictwo Czarne 2010

To książka pasjonująca - i wstrząsająca. Wielka białoruska reporterka, Swietłana Aleksijewicz, jedna z najwybitniejszych dziennikarek Europy, na miarę Oriany Fallaci, zapisała wojnę... kobiet. W drugiej wojnie światowej bowiem walczyły przeciw Niemcom hitlerowskim kobiety - rosyjskie, białoruskie, ukraińskie. Z bronią w ręku. Strzelając, rzucając granatami, wysadzając. Jako żołnierze pierwszej linii, jako zwiad, jako dywersantki. A więc - zabijając i same ginąc. W tej książce nie ma patetycznych komentarzy autorskich. Jest zapis opowieści tych kobiet, które przeżyły...
Stefan Bratkowski
- nota z książki
okładka książki
Sean Covey. 7 nawyków skutecznego nastolatka


Wydawnictwo REBIS 2010

7 nawyków skutecznego nastolatka to poradnik dla dzisiejszych nastolatków, których życie to nie plac zabaw, ale świat trudnych wyborów, nacisków ze strony rówieśników, braku poczucia bezpieczeństwa. 7 nawyków nawyków przestawionych w tej ksiażce można porównać do zestawu sprawdzonych narzędzi - jak z powodzeniem radzić sobie w reaolnym świecie. Radom towarzyszą przykłady, rysunki i ciekawe motta.
okładka książki


Ida Fink, Podróż

Wydawnictwo WAB 2012

Rok 1942. Dwie siostry, młode Żydówki, uciekają z getta w małym miasteczku na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Przebrane za chłopki, zgłaszają się do Arbeitsamtu. Chcą dobrowolnie wyjechać na roboty do Niemiec. Wraz z grupą robotnic przymusowych rozpoczynają najważniejszą podróż w swoim życiu. Droga prowadzi na zachód, wśród wszechobecnej grozy, szantaży, wrogości, obojętności, a czasem nieoczekiwanej życzliwości przypadkowo spotkanych ludzi. Bohaterki na każdym kroku ryzykują życie, walczą o przetrwanie, pracując w niemieckich fabrykach i u rolników. Książka Idy Fink jest przejmującym świadectwem losu ludzi pozbawionych prawa do istnienia, postawionych przed dylematami: jak odróżnić wrogów od przyjaciół, jak ocalić własną tożsamość i jak przetrwać w oszalałym świecie.
Polecamy też zbiór opowiadań Wiosna 1941okładka książki
Wisława Szymborska.

Wydawnictwo AGORA 2010

Czteropłytowy album. Pierwsza i druga płyta mają formę audiobooków. Noblistka sama czyta na nich swoje wiersze z tomików "Chwila" i "Dwukropek".
Na płycie trzeciej znajdują się najpiękniejsze wiersze Szymborskiej jako piosenki w nowych i archiwalnych aranżacjach. Śpiewają je Hanna Banaszak, Dorota Miśkiewicz, Łucja Prus, Michał Bajor, Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau, Maanam i Skaldowie.
Płyta czwarta - DVD - to dokument pt. "Chwilami życie bywa znośne - przewrotny portret Wisławy Szymborskiej", zrealizowany przez Katarzynę Kolendę-Zaleską. Ten niezwykły, prawie dwugodzinny film jest fascynującą podróżą z Poetką po jej świecie: mieście Limerick, Amsterdamie, Włoszech; odkrywaniem jej przepastnego archiwum z setkami własnoręcznie zrobionych kolaży i poszukiwaniem zagubionego nobla z 1996 r.; to spotkania z ludźmi zafascynowanymi Szymborską: Woody Allenem, Umberto Eco, Jerzym Pilchem, Vaclavem Havlem i wielu innymi.
Dopełnieniem czterech płyt jest biograficzna opowieść, spisana przez - Annę Bikont i Joannę Szczęsną, uzupełniona kalendarium i niepublikowanymi zdjęciami archiwalnymi.okładka książki
Eric-Emmanuel Schmitt

Kiki van Beethoven.

Wydawnictwo Znak 2011

Kolejna pozycja dla lubiących książki Erica-Emmanuela Schmitta oraz ... Wolfganga van Beethovena. Ciepła opowieść o Kiki - starszej kobiecie - doświadczonej przez życie, która odnajduje sens, smak i radość życia dzięki van Beethovenowi, a właściwie jego muzyce. Druga cześć książki można pisać wykorzystując słowa samego pisarza: Uważacie, że jestem szalony, próbując ująć w zdanie to, co muzyka opowiada w dźwiękach? Nie sądzę. Do całości dołączona jest płyta z muzyką genialnego kompozytora.


okładka książki
Johen Bochler

Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce.

Wydawnictwo Znak 2011

Przyzwyczailiśmy się myśleć o początku drugiej wojny światowej jako o "naszej wojnie". Wrzesień 1939 to wojna obronna, bohaterski bój w obronie ojczyzny, pierwszy akt zbrojnego oporu przeciw Hitlerowi. Plakat z żołnierzem wbijającym bagnet w wyciągniętą dłoń to jeden z najbardziej wyrazistych obrazów z tamtych czasów. Obraz prawdziwy, ale w każdej wojnie są przecież dwie strony? Historię wojny z perspektywy naszych wrogów mamy szansę ujrzeć dzięki znawcy kampanii wrześniowej, niemieckiemu historykowi Jochenowi Böhlerowi. Jego poprzednia książka Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce zyskała mu powszechny szacunek w polskim świecie naukowym. Najazd 1939 znowu daje czytelnikom możliwość podziwiania jego wspaniałego warsztatu pisarskiego. Książka rozwieje wiele mitów i odpowie na liczne pytania na temat pierwszej kampanii drugiej wojny światowej. Czy naprawdę wszyscy Niemcy chcieli tej wojny? Czy byli pewni zwycięstwa? Dlaczego zwykli niemieccy żołnierze tak brutalnie traktowali ludność cywilną? Najazd 1939 to rzetelna wiedza historyczna i zarazem pasjonująca lektura.


okładka książki
Nicholas Evans

Odważni.

Wydawnictwo Albatros 2011

Czytelników "Zaklinacza koni", "Przepaści" czy też "Serca w ogniu" nie trzeba zachęcać do lektury kolejnej powieści Nicholasa Evansa. Doskonale opowiedziana historia ludzkich tragedii, dylematów oraz decyzji, które podejmują. Znajdziemy w nie odpowiedź na pytanie: Czy jesteśmy skazani na popełnianie wciąż tych samych błędów i przywracanie do życia dawno pogrzebanych demonów przeszłości?


okładka książki
Eric-Emmanuel Schmitt

Trucicielka.

Wydawnictwo Znak 2011

Najważniejsza francuska nagroda literacka.
Le Prix Goncourt de la Nouvelle 2010.
Marie wyznaje na spowiedzi, że zamordowała swoich trzech mężów.
Czy opisane przez nią zbrodnie to prawda, czy tylko perfidna gra,
w której stawką jest dusza młodego księdza?
Obsesja towarzyszy wszystkim bohaterom opowiedzianych w Trucicielce historii.
Każe im walczyć – o rodzinę, sławę, miłość.
Niszczy, ale czasem daje drugą szansę.
Schmitt odsłania mechanizm obsesji – pokazuje, jak łatwo jedna myśl może zatruć życie człowieka.


okładka książki
Carlos Ruiz Zafon

Marina.

Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA 2009

Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie. Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynująca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzająca co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów. Historię, której dramatyczny finał ma się dopiero rozegrać...


okładka książki
Eduardo Mendoza

Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa.

Wydawnictwo Znak 2009
W roku I n.e. pewien niewydarzony rzymski patrycjusz Poponiusz Flatus, filozof o duszy detektywa, trafia przypadkiem na rubieże Cesarstwa Rzymskiego, do Ziemi Świętej. Spotyka tam dwunastolatka o imieniu Jezus, który zleca mu przeprowadzenia śledztwa, o które oskarżony jest jego ojciec o imieniu Józef.
Powieść zaprasza do zabawy literackiej.
okładka książki
Jonathan Fenby

Chiny. Upadek i narodziny wielkiej potęgi.

Wydawnictwo Znak 2009
1850-2008 - najnowsza historia Chin. W błyskotliwy i wciągający sposób autor tworzy portret kraju, który od lat skupia uwagę całego świata. Chiny są pełne paradoksów - dynamicznie rozwijającej się gospodarce towarzyszy polityczny reżim bezwzględnie łamiący prawa człowieka.